+420 775 99 66 88
info@planitia.cz

Reklama a marketing


Spojte se s námi
334 210 459

Reklamní a komunikační náskok


Velkoplošný tisk a výroba reklamy

Rychlé reakce na uspokojení spotřebitelské poptávky a potřeby zákazníků vyžadují kvalitní a bleskové reklamní kampaně. Přidejme k tomu nutnost odlišit se od konkurence a zaujmout publikum, které je už tak znuděné a imunní na veškeré reklamní toky, které je denně masírují z rádií, televizí a jiných medií. Univerzální recept na úspěch je tak trošku scifi. Je však jisté, že pokud nápad dostanete, budete k tomu potřebovat partnera, který kvalitně, rychle a spolehlivě přemění vaše myšlenky a fantazie do reálné a skutečné podoby tak, jak si představujete.

Pomocí různých druhů technologií, které při výrobě reklamní grafiky, tisku a široké nabídky speciálního materiálu používáme, si na váš nápad budete moci šáhnout. Široká řada našich produktů a služeb na sebe dokáže upozornit, okouzlit nebo šokovat.

Produkty a služby

 • Plakáty a jejich výlep, letáky a jejich roznos, tapety, vizitky, fotografie,
 • prostředky na podporu prodeje a v bezprostřední blízkosti zboží, např. pro hypermarkety (stopery, wallwrapy, shelf talkery, wobblery, promostolky),
 • billboardy a pronájmy ploch, backlit fólie, CLV, One vision fólie,
 • velkoplošné plachty, síťoviny, transparenty, tabule, bannery, vlajky,
 • potiskneme a polepíme: samolepky, magnetické fólie, výlohy, reklamní tabule, auta, kamiony a letadla,
 • vyrobíme plastická loga, světelnou reklamu, prezentační systémy.

Průvodce technologií tisku Planitia

a) Dye based technologie
Dye-based inkousty jsou vodou ředitelné. Mají velmi dobro kresbu (lepší než pigmentová barviva), neprojevuje se nežádoucí jev "bronzing" (typické kovové odlesky na povrchu fotografie při pohledu z jiného úhlu, než čelního). Další nezanedbatelnou výhodou je jeho nižší cena (oproti pigmentové technice). Na druhou stranu má samozřejmě i své mínusy. Především není příliš odolný proti otěru, má menší krytí a víc reaguje s médiem, tudíž u dye-based inkoustů je zvlášť důležitý výběr "podkladu", na který chceme tisknout.

Pro dosažení optimální kvality a sytosti barev je třeba použít médium se speciální povrchovou úpravou – vžil se pojem Coating. Znamená to přidání vrstvy (podobné houbě) na PVC umožňující proniknutí barvy do vnitřní struktury a její následně zaschnutí v tenké ochranné vrstvě. Dye- based také neodolává vodě, takže jejím působením se snadno rozpouští, a má též malou odolnost proti UV záření, což se projevuje blednutím barev. Pokud si od nás necháte poradit, čeká Vás odměna v podobě velkého rozlišení, barevného podání a možnost potisknout hodně materiálů.

b) Pigmentové inkousty
U pigmentových inkoustů platí víceméně opak. Obecně jsou inkousty na bázi pigmentu mnohem odolnější než dye-based, a to jak proti oděru, tak i proti vodě. Také nejsou tolik závislé na typu potisknutého média, tudíž co se týče použití, jsou mnohem flexibilnější. Jejich krytí je větší (mají vyšší dynamický rozsah), tudíž teoreticky nespotřebují tolik inkoustu. Co se týče jejich záporů - jsou mnohem náchylnější na "bronzing" (oproti dye-based), mají menší gamut a vzhledem ke svému složení také horší kresbu. Díky svému složení jsou jednotlivé částice barviva asi padesátkrát až stokrát větší (než u dye-based) a nerozpouštějí se, ale zůstávají rozptýlené v nosné kapalině. Tím pádem nemohou vytvořit tak jemné kapičky jako dye-based inkousty. A nezanedbatelným faktorem je jejich cena - inkousty na bázi pigmentu jsou dražší. Typ používáné tiskárny má šedou barvu! Jasná volba na Vaše černobílé fotky.

c) UV vytvrzovací inkousty
Novinkou této technologie je jednoznačně možnost potisknout různé deskové materiály o výšce až 4cm. Např. lepenku, PVC desky, sklo, keramiku a jiné vaše nápady, které konkurence bude postrádat. Díky použití materiálů za nízkou cenu a levných UV inkoustů s možností kvalitního tisku jsou výstupem kvalitní a levé reklamní produkty. Používaná tiskárna na bázi této technologie obsahuje jako

jediná bílou barvu. Odpadá tak spousta procesů mezi výrobními úseky a můžeme Vám díky tomu nabídnout ještě laminaci ve stejné cenové kategorii.

d) Mildsolventní inkousty
Snaha o odstranění záporných vlastností solventního tisku a fotorealistického tisku (Dye-based technologie). Optimalizace vlastností:

 • Větší odolnost tisku než u Dye-based, ale ne tolik jako solvent.
 • Možnost použití samolepící folie v interiéru (samolepky) a na rok i v exteriéru bez laminace

e) Solventní tisk
Je to tisk s větším tiskovým bodem, rastrem - použití na větší venkovní vzdálenost. Možnost použít jako ekonomickou variantu v interiéru. Velmi odolné vůči venkovním vlivům a ne vždy je nutné laminovat. Další výhodou je voděodolnost a UV stálost. Solventní tisk je ideální variantou pro velké a objemné zakázky.

f) Latexový tisk
Pigmentové, vodouředitelné inkousty. Nenechte se zmást slovem latexJ. Označují se tak syntetické polymerické částice, rozpuštěné ve vodě, resp. v inkoustu. Nejnovější technologie, kterou používáme. Podobné vlastnosti jako solventní tisky (vysoká odolnost, ale min. obsah těkavých látek). Při vytvrzování není používáno UV, takže nevznikají emise ozonu. Optimalizovány pro tisk rolových materiálů.

Materiál pro tisk

Lepidla
Lepidla mohou být na bázi emulze (disperzní) nebo rozpouštědla (solventní). Na lepidla na bázi emulze (disperzní) má vliv voda a vlhkost. Nedoporučuje se používat tato lepidla v prostředí s náročnými podmínkami.

Permanent je stálé lepidlo na bázi akrylu s vysokou počáteční konečnou přilnavosti. Tento typ lepidla je nejpoužívanější a je standardně dodáván u většiny plotrových folii Avery.

Semipermanent snímatelné lepidlo na bázi akrylu, které lze beze zbytku odstranit z neporovitých ploch, aniž bychom poškodili podklad. Lepidla zaručuji snímatelnost až do jednoho roku po aplikaci.

Fólie
Fólie se nejčastěji dělí podle doby a odolnosti jejich použití. Krátkodobé fólie (monomerické) střednědobé fólie (polymerické), dlouhodobé fólie (lité fólie). Jakou správnou fólii vybrat, znamená uvědomit si, pro jaký účel má sloužit a na jakém místě bude umístěna. Další druhy fólií např. transculentní (pro světelné boxy), fosforescentní (nabíjí se světlem a září), fluorescentní (účinná v šeru a za snížené viditelnosti), reflexní (na dopravní prostředky, transparentní (obsahují UV stabilizátory, pro světelné a okenní grafiky, čiré), blokující (nepropustnost světla) reprodukční (přemystitelné při složitém nanášení), magnetické a spousty a spousta dalších speciálních fólií.

Papíry
U nás nejčastěji používané papírové materiály jsou Fotopapír (ušlechtilý, pěkný tisk), BB papír (modrý ze zadní strany, používá se pro výlep billboardů), City (prosvětluje, umístění do boxů s osvětlením), umělecký (pro nejnáročnější aplikace).

Sítoviny
Mesch, scren nebo síťovina je lehkým, a přesto velmi silným pevně tkaným materiálem. Síťovina je průhlednější než standardní bannerové výrobky, takže umožňuje jednosměrnou průhlednost, je-li požadována. Bannery ze síťoviny jsou skvělé pro veškeré aplikace do interiérů a pro velké aplikace do exteriérů, jako jsou reklamní plachty na stavbách nebo stavebních lešeních.

Bannery
Klasické PVC bannery na ulicích, pasážích, s možností okování a zatavení. Dalšími druhy jsou například backlit banner k prosvětlení, blockout banner se schopností nepropouštět světlo a s možností oboustranného potisku. Výběr se provádí podle zátěže a gramáže, nejčastější 450, 500, 550, těžší už jen autoplachty apod. – tekutá laminace jako ošetření.

Desky
Obecně se dělí do tří skupin:

 1. Papírové – kartony (skládačky, 5-vrstvé, 3-vrstvé, mikrolepenky), kapa, PU jádra.
 2. Plastové - PVC (transparentní, plné, pěnové, tvrdé), polystyrén (HPS), akrylové (plexisklo).
 3. Ostatní - například dibond – sendvičové desky, na okraji plech.

Jak se dále upravují výrobky do finální podoby?

Finální zpracování Vaší zakázky projde obvykle úsekem, kde používáme tyto technologie:

Laminace
O laminování mluvíme, když při výrobě Vašeho tisku pokryjeme povrch tiskovin polypropylenovou či polyesterovou fólií. Díky této technologii, která může probíhat jak za tepla, tak za studena, bude mít např. tisk vysokou mechanickou odolnost, odolá více UV záření a především vlhkosti.

CNC fréza
frézování tvarů, reliéfů do deskových materiálů jako jsou plasty, hliník, dřevo, plexi, ořez kartonu a lepenky do tvaru. Výroba reliéfních nápisů, prvků (loga, postavy). Výroba kusových speciálních zakázek např.: stojany, makety různý.

Řezaní na plotteru
Zařízení s optikou, které slouží především pro tvarový ořez samolepek a jiných polotovarů.

Separace
Separace vinylu znamená odstraňování přebytečného materiálu z prostorů mezi jednotlivými grafickými obrázky nebo písmeny a z okolí jejich okrajů.

Instalace a dokončovací práce
Namontujeme a upevníme vytisknuté bannery, síťoviny, reklamní tabule. Polepíme dopravní prostředky, výlohy obchodů a provozovny, svaříme PVC bannery, síťoviny a další finální zpracování.

Kalkulace tisku

Cena tisku nebo reklamního produktu závisí zejména na technologii, materiálu nebo médiu, konečném zpracování, grafice, pracnosti, rozměru a objemu zakázky. Pokud vyplníte jednoduché kalkulační body, zašleme poptávkovou cenu pro představu. Vyplněné body kalkulačního průvodce specifikují potřeby vašeho produktu, podle kterých určíme cenu.

Umístění produktu

Materiál produktu
Kvalita tisku

Rozměr produktu

Jiné technologie tisku

Hlavní tiskové technologie lze definovat podle fyzikální charakteristiky použitého tiskového povrchu.

Knihtisk
Knihtisk je ,,reliéfní“ proces (tisk z výšky), při kterém je třeba tištěný obrázek vyzvednout nad netisknoucí místa. Válečky nanesou na vyvýšený povrch barvu a otisk je vytvořen přitlačením povrchu tiskové formy k papíru.

Ofset
Tuto základní technologii objevil už v roce 1798 bavorský tiskař SENEFELDER. Je technologie tisku z plochy, takže při ní používaný tiskový povrch je plochý (litografie – lito znamená plocha). Tisknoucí místa plochy jsou chemicky ošetřena tak, aby přijímala tiskovou barvu a odpuzovala vodu, zatímco netisknoucí místa jsou ošetřena tak, aby vodu přijímala a odpuzovala barvu. Archové a kotoučové formáty jsou nejznámější.

Výhody ofsetu – dobrá reprodukce detailů a fotografií, levná tisková forma, gumový potah umožňuje tisk na širokou škálu papíru.

Nevýhody – Barevná proměnlivost kvůli problémům s vyvážením vody a barvy, vlhčení válce může způsobit natažení papíru. Stále častěji ohrožuje ofset technologii novější digitální technologie, kvůli přizpůsobení tiskových dat, tzn. jejich personalizaci, ekonomičnost pro malé náklady, možnost velkého formátování a nevyžaduje náklady na desku nebo film.

Hlubotisk
Je moderní verzí procesu, při kterém jsou tisknoucí místa zapuštěna do povrchu válce s drobnými buňkami, které se zaplňují tekutou barvou (z netisknoucích míst je barva odstraněna stíracím nožem). Pomocí tlaku je nakonec barva nanesena na papír ze zapuštěných buněk.

Sítotisk
Sítotiskovou technologií lze potiskovat všechny běžné druhy materiálů včetně kovu, kůže, papíru, dřeva, skla, keramiky, samozřejmostí jsou umělé hmoty i textil jakéhokoli složení (pro každý potiskovaný materiál jsou speciální barvy). Jednoznačnou výhodou sítotisku je naprostá barevná stálost, trvanlivost potisku a současně příznivá cena. Aplikace sítotiskové technologie přímo na textilní materiál je obecně nejtrvanlivější a nejkvalitnější volbou potisku. Vodou ředitelná barva se vpije do textilních vláken a po zaschnutí ji lze prát, žehlit přes motiv, přidáním aditiva do barvy lze její odolnost ještě zvýšit. Plastizolová barva nanesená přímo na textil se při vysoké teplotě vysuší a zapeče nebo barvu můžeme nanést na přenosový papír, opatřit ji vrstvou lepidla (práškového nebo tekutého), zasušit v termotunelu a termolisem přenést na textil. Mezi přímým sítotiskem a transferovou metodou není v kvalitě de facto žádný rozdíl. Tam, kde kvůli složitosti motivu, barevnosti, náročnosti soutisku, velikosti nebo tvaru předlohy případně potiskovaného předmětu nestačí sítotisk, nastupuje sublimační tisk.

Planitia.cz © 2009-2013 Partneři | Hlavní strana | Reklama | Internet | Event | Grafika | Novinky | Kontakt